Marzysz o własnej produkcji alkoholi wysokoprocentowych? Sprawdź, co będzie Ci potrzebne!

Domowa produkcja piwa, wina i cydru staje się w Polsce coraz bardziej popularna, ale czy wiedziałeś, że samodzielnie można również wytworzyć alkohole wysokoprocentowe, takie jak whisky czy różne nalewki? Jeśli zawsze marzyłeś o takim hobby, sprawdź w co musisz zainwestować, by móc rozpocząć własną produkcję!

Sprzęt do produkcji alkoholu wysokoprocentowego

Jeśli planujesz rozpoczęcie domowej produkcji samogonu, będziesz musiał się zaopatrzyć się w pojemniki fermentacyjne (mogą być te same, co do produkcji piwa, wina i cydru), prasy i rozdrabniacze do owoców (dzięki nim owoce będą odpowiednio przygotowane do procesu fermentacji) oraz alkoholomierze, cukromierze i termometry, dzięki którym sprawdzisz, czy proces fermentacji przebiega poprawnie.

Niezbędne będą również rurki fermentacyjne do odpowietrzania nastawu, wężyki silikonowe, które wykorzystasz do przelewania i odprowadzenia destylatu oraz zaworki, kraniki i rurki, które pomogą Ci przelać destylat do odpowiedniego pojemnika. Zalecane jest również, aby wysokoprocentowe trunki leżakowały w dębowych beczkach, które nadadzą im wyjątkowego i głębokiego smaku.

Jeśli chcesz, możesz się również zaopatrzyć w akcesoria do klarowania i filtracji destylatu, butelkowania i kapslowania oraz do mycia i dezynfekcji całego sprzętu. Nie są one jednak niezbędne, więc jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z własną produkcją alkoholu, odłóż ich zakup na później.

Drożdże do whisky i nalewek

https://czerwonygrzybek.pl/Destylacja-Gorzelnictwo/Drozdze-Turbo-c62c84.html

Bardzo ważny jest wybór drożdży gorzelniczych, bez których proces fermentacji nie mógłby zaistnieć. W przypadku wytwarzania whisky czy nalewek nie powinno się używać drożdży przeznaczonych do produkcji piwa, wina czy cydru. Zaleca się drożdże gorzelnicze, które różnią się od wcześniej wspomnianych tym, że pozwalają w bardzo krótkim czasie na przefermentowanie dużej ilości cukru.

O roli dodatków, czyli zioła do nalewek

Jeśli chcesz, możesz wzbogacić smak swoich nalewek ziołami. Będą wtedy jeszcze bardziej esencjonalne, wyraziste i dodatkowo spożyte po jedzeniu wspomogą trawienie. Znajdziesz je również w internetowych sklepach dla gorzelników i piwowarów.

Author:
Autorka bloga olaart.pl, fanatyczka dobrego smaku. Od wielu lat zajmuje się profesjonalnie serwowaniem potraw kuchni azjatyckiej w jednej z krakowskich restauracji na Podgórzu.