Gatunek miodu nawłociowego nie jest tak popularny jak na przykład gryczany miód czy miód spadziowy. Stosunkowo trudno jest go kupić (być może nie jest bardzo popularny ze względu na to, że ma smak nie bardzo słodki, typowy dla większości znanych miodów, ale lekko kwaskowy, z nutą goryczki), dlatego jego cenne właściwości bywają często wykorzystywane w postaci różnego rodzaju suplementów diety. Niemniej warto pokusić się o znalezienie go w pierwotnej wersji, ponieważ ma wiele cennych dla zdrowia składników, a spożywanie go będzie na pewno przyjemniejszą formą kuracji czy działań profilaktycznych aniżeli stosowanie suplementów.
Wyróżniający się jasnożółtą barwą miód nawłociowy wytwarzany jest z kwiatów nawłoci – rośliny, której popularniejsza nazwa to „mimoza”. Jego specyficzny smak powoduje, że nie wszyscy przepadają za spożywaniem go samodzielnie czy dodawaniem do wody bądź herbaty, ale za to znakomicie sprawdza się jako dodatek do różnego rodzaju dań. Jest kwaskowaty i ma posmak goryczki, stanowi więc doskonałą przyprawę, dodającą potrawom wyrazistości. Najważniejsze jednak bez wątpienia są lecznicze właściwości miodu nawłociowego.
Miód tego gatunku polecany jest zwłaszcza osobom, które mają problem z nadciśnieniem oraz naczyniami krwionośnymi. Doskonale działają na przykład przygotowywane z jego dodatkiem nalewki – pomagają obniżać ciśnienie krwi i wzmacniają oraz uszczelniają naczynia krwionośne.
Ponadto miód ten jest znanym składnikiem pielęgnacyjnym. Można go znaleźć w wielu preparatach, na przykład kremach do twarzy, ale jeszcze lepszy skutek nawilżający i pielęgnujący może dać dodanie paru łyżek tego miodu do gorącej kąpieli.